környezetvédelem

A Környezetvédelmi Tudományos Ifjúsági Pályadíj nyertesei

Lehetséges hulladékból energiát létrehozni? Az urbanizáció hatására megváltozott élőhelyek helyreállíthatók? A lisztharmatfertőzés jelei felismerhetőek egy korai fázisban? Mit közöl a méz a környezetről? Ezekre a kérdésekre válaszolnak azok a fiatalok, akik a nyertesek lettek a Környezetvédelmi Tudományos Ifjúsági Pályadíjban.

Az MTA által létrehozott pályadíjnak a célja a tudomány területén munkálkodó ifjú kutatók környezetvédelmi vizsgálatainak a díjazása volt, hogy a tudomány által biztosított lehetőségekkel javuljon a környezetvédelem.

A kémiában jártas Rózsenberszki Tamás kutató rámutatott arra, nagy figyelmet kellene fordítani a szilárd hulladékból kinyerhető energiára, amely fontos része lehetne a jövőben a megújuló energiának. Ennek köszönhetően lehetségessé válhat az energia kinyerése a hulladékokból is.

A biológia területén munkálkodó Czeglédi István kutatásai alapján olyan stratégiát lehet megalkotni, amelynek célja az urbanizáció által befolyásolt élőhelyek javítása. A kutató a munkájában az urbanizációval, a helyi élőhelyi változókkal és a regionális fajkészletekkel foglalkozik.

Az agrár Ambrózy Zsuzsanna sikeresen azonosította a lisztharmatfertőzés 3 eddig nem ismert biomarkerét, amelyek nagyon hasznosak lehetnek a növényi betegség korai felfedezéséhez. A biomarkerek által meg lehet különböztetni az egészéges és a fertőzött növények légterét, amely rendkívül hasznos a betegség felfedezésében.

Végül pedig a kémiával foglalkozó Baranyai Edina kutatásai arra mutatnak rá, hogy ha a mézet korszerű analitikai módszerekkel tanulmányozzák, akkor ez fontos tényező lehet a környezet rekonstrukciójával foglalkozó kutatásokban.

A fiatal kutatók elszántsága biztató az emberiség számára, hiszen azt is mutatja, hogy sok fiatal számára fontos a környezetvédelem és sokan akarnak tenni is a bolygónk megőrzésének a védelmében.